Chlamydia – informacje

Ach, ta podstępna chlamydia!

Chlamydia jest bakterią, której przedostanie się do organizmu – głównie drogą płciową – skutkuje zachorowaniem w obrębie dróg płciowych lub moczowo–płciowych. W przypadku kobiet może odpowiadać m.in. również za poronienia. Mechanizm zachowania się tego bardzo niebezpiecznego drobnoustroju polega na przyczepieniu się do komórek, wchłonięciu do nich i dalszej emisji wewnątrz organizmu za pomocą układu krwionośnego.

Chlamydia trachomatis – bakteria Chlamydii

Do najbardziej popularnych bakterii Chlamydia zalicza się Chlamydia trachomatis i Chlamydia pneumoniae nazywaną również Chlamydophila pneumoniae.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Chlamydia uważana jest za bakterię odpowiedzialną za większość schorzeń związanych z układem moczowo-płciowym. Występowanie bakterii dotyczyć może zarówno kobiet jak i mężczyzn, lecz w znacznej większości tych aktywnych seksualnie, bowiem kontakt tego rodzaju jest główną przyczyną zakażeń.

Przy pomocy licznych badań naukowcom z Uniwersytetu Południowej Florydy udało się ustalić, że Chlamydia trachomatis może być sprawczynią swoistego artretyzmu, którego nazywa się fachowo spondylo-artretyzmem. Osoby zajmujące się śledzeniem tego zjawiska na dzień dzisiejszy jednogłośnie twierdzą, że Chlamydia trachomatis to prawdziwa epidemia. Trudności w wydawaniu takich publikacji nastręcza fakt, że zakażenie nie jest niestety proste w zdiagnozowaniu.

Nie każdy z nas wie o tym, że Chlamydia trachomatis to bakteria, która odpowiada za wszelkie problemy związane z poronieniami, niepłodnością, czy za nieprawidłowości występujące podczas ciąży lub, że wywołuje wszelkie stany zapalne narządów płciowych.

Badania wykazały, że do zarażenia się Chlamydią dojść może na przykład podczas porodu lub bezpośrednio poprzez kontakt z osobą zarażoną – poprzez stosunek płciowy, analny bądź seks oralny czy poprzez kontakt z zarażonymi wirusem narządami płciowymi partnera. W wyniku takich pertraktacji drobnoustroje przenikają do organizmu poprzez błony śluzowe lub uszkodzoną skórę. Ustalono jednak, że nie tylko kontakt seksualny z chorym może doprowadzić do zarażenia – jego przyczyną może być również wizyta na basenie. Już dziś wiadomo, że na tę przykrą dolegliwość cierpią na świecie całe rodziny i choć ich członkowie są leczeni choroba nawraca. Co gorsze, jej występowanie jest aż o dziesięć razy częściej zanotowane niż zarażenia rzeżączką!

Chlamydophila pneumoniae

Chlamydophila pneumoniae to niebezpieczna bakteria, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową i wywołać może u noworodków nawet zapalenie płuc – pocieszające jest, że dzieci mające więcej niż 5 lat dotyka ona stosunkowo rzadko. Choroba ta, a właściwie infekcja, może skutkować wieloma przykrymi dolegliwościami. Należą do nich takie jak uszkodzenie nabłonka rzęskowego w oskrzelach, zapalenie zatok, uciążliwe i nawracające katary, zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie gardzieli, czy dychawica oskrzelowa. Dodatkowo spotkać można się ze schorzeniami zapalenia stawów. Uszkodzić może ona również śródbłonek naczyń i doprowadzić do utworzenia blaszki miażdżycowej. Aby ta choroba w naszym organizmie została wykryta należy udać się na badanie laboratoryjne plwocin, jak również wykonać wymaz z gardła i popłuczyn oskrzelowych. Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z chlamydia pneumoniae, konieczne jest poddanie się antybiotykoterapii specyfikami typu tetracyklina i azytromycyna.Be the first to comment on "Chlamydia – informacje"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*